LSS
Laboratorij za sustave i signale
Zavod za elektroničke sustave i obradbu informacija
Sveučilište u Zagrebu
Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilište u Zagrebu
ENGLISH Naslovnica Obavijesti Predavanja Vježbe Ispiti FAQ  
Često postavljana pitanja Signali i sustavi / Često postavljana pitanja (FAQ)
SIGNALI I SUSTAVI
NASLOVNICA
OBAVIJESTI
PREDAVANJA
VJEŽBE
ISPITI
NASTAVNICI
STUDENTI
LITERATURA I LINKOVI
ČESTO POSTAVLJANA PITANJA (FAQ)

Sadržaj

  1. O predmetu
    1. Što je SIS?
    2. Da li mi to treba u životu?
    3. Da li je predmet lagan? Da li su ocjene dobre?
  2. O predavanjima
    1. Da li su predavanja obavezna?
    2. Gdje se mogu naći materijali za predavanja?
    3. Skripta "Signali i sustavi" koja se nalazi na ovim stranicama se ne može ispisati!?
  3. O vježbama
    1. Da li su auditorne vježbe obavezne?
    2. Da li su laboratorijske vježbe obavezne?
    3. Što je s laboratorijskim vježbama ako nisam sa smjera industrijska elektronika?
    4. Propustio sam laboratorijske vježbe! Da li je moguća nadoknada?
    5. Na vježbama se koristi MATLAB. Gdje mogu nabaviti MATLAB ili neki sličan program?
  4. O kolokviju
    1. Kada se održavaju kolokviji?
    2. Koliko ih ima?
    3. Koliko dugo se piše kolokvij?
    4. Što sve smijem imati na kolokviju?
    5. Kakvi su zadaci?
    6. Kakav je uvjet za prolaz na kolokviju?
    7. Kako se ocjenjuje kolokvij?
    8. Postoji li zbirka zadataka ili nekakvi zadaci za vježbu?
  5. O ispitu
    1. Kako izgleda pismeni ispit?
    2. Koliko dugo se piše?
    3. Što sve smijem imati na ispitu?
    4. Kako se ocjenjuje ispit?
    5. Kako izgleda usmeni ispit?
  6. Ostalo
    1. Kada i kako se dobija potpis u index?
    2. Može li se potpis dobiti naknadno?
    3. Kada i gdje se može doći na konzultacije?
    4. U nekim prezentacijama umjesto matematičkih simbola vidim neke čudne znakove? Ima li pomoći?
    5. Imam novo pitanje! Kome ga postaviti?

O predmetu

Što je SIS?

Služebni odgovor na ovo pitanje bi bio:

Signali i sustavi (INE 02O5) predaje se u zimskom semestru za studente treće godine studija (5. semestar). Ukupna tjedna satnica sastoji se od tri sata predavanja, dva sata auditornih te dva sata laboratorijskih vježbi (INE 3+2+2; AUT 3+2+0; ESA, RKP, TKI, RAČ 3+2+0).

Bolji i zanimljiviji odgovor je:

Signali i sustavi se kao predmet bavi primjenom matematičke analize na konkretne probleme. Naučiti ćete kako matematički opisati sustav pomoću diferencijalnih jednadžbi, i, što je još važnije, kako riješiti te jednadžbe na dosta bezbolan način. Veliki dio predmeta bavi se diskretnim sustavima koji napretkom tehnologije postaju sve važniji.

Da li mi to treba u životu?

Kako vas vjerojatno zanima da li je predmet lagan, pogledajte odgovor na pitanje Da li je predmet lagan?. Predmet je u svakom slučaju dosta koristan jer pruža uvid u primjenu matematike za modeliranje sustava.

Da li je predmet lagan? Da li su ocjene dobre?

Jedini odgovor jest da je predmet onoliko lagan koliko vam je zanimljiv, a nastavnici i asistenti se trude učiniti ga što zanimljivijim.

Što se tiče ocjena statstika za školsku godinu 2001./2002. godinu je sljedeća - između onih koji su uspješno položili ispit 31% dobilo je ocjenu izvrstan, 13% ocjenu vrlo dobar, 21% ocjenu dobar i 35% ocjenu dovoljan. Naravno, statistika ne znači puno za pojedinca jer ipak ocjena ovisi prvenstveno o pojedinom studentu.

[povratak na vrh stranice]

O predavanjima

Da li su predavanja obavezna?

Prema statutu Fakulteta elektrotehnike i računarstva dolazak na nastavu je obavezan. Napominjemo da se nedolazak na predavanja ne kažnjava, ali se zato dolazak na predavanja dodatno uvažava. Dakle:

Ukoliko je student prisustvovao na svim predavanjima dobiva ocjenu više na pismenom ispitu ili kolokviju s time da osnovna ocjena mora biti barem dovoljan.

Ukoliko je student bio prisutan na više od 86% predavanja dobiva +2 boda na pismenom ispitu ili +2 boda na ukupan broj bodova sva tri kolokvija ukoliko je zadovoljio na istim (ocjena bez dodatnih bodova je barem dovoljan).

Gdje se mogu naći materijali za predavanja?

Skripta iz predmeta te sve prezentacije su dostupne na stranicama predmeta (http://sis.zesoi.fer.hr/predavanja.html). Za dodatne materijale pogledajte stranicu s linkovima (http://sis.zesoi.fer.hr/linkovi.html).

Skripta "Signali i sustavi" koja se nalazi na ovim stranicama se ne može ispisati!?

Skripta "Signali i sustavi" na ovim stranicama je dostupna samo kao zaštićeni PDF dokument koji nije moguće ispisati. Papirnato izdanje može se kupiti na skriptarnici Fakulteta elektrotehnike i računarstva.

Zaštićeno PDF izdanje dostupno je dobrotom Prof. dr. sc. Hrvoja Babića.

[povratak na vrh stranice]

O vježbama

Da li su auditorne vježbe obavezne?

Prema statutu Fakulteta elektrotehnike i računarstva dolazak na nastavu je obavezan. Dolazak ili nedolazak na aditorne vježbe ponekad se računa kao dolazak ili nedolazak na predavanja, pa se prema tome i dodatno uvažava. Pogledajte pitanje Da li su predavanja obavezna?.

Da li su laboratorijske vježbe obavezne?

Laboratorijske vježbe su obavezne samo za studente smjera industrijska elektronika. Studenti ostalih smjerova nemaju laboratorijske vježbe no ako su zainteresirani mogu se prijaviti za iste. Pogledajte pitanje Što je s laboratorijskim vježbama ako nisam sa smjera industrijska elektronika?.

Što je s laboratorijskim vježbama ako nisam sa smjera industrijska elektronika?

Na laboratorijskim vježbama postoji ograničen broj mjesta za studente koji nisu sa smjera industrijska elektronika. Zainteresirani studenti moraju predati molbu za sudjelovanje na laboratorijskim vježbama tijekom prvog tjedna nastave. Na molbi navedite ime i prezime, matični broj te prosjek i broj do sada položenih ispita. Lista studenata koji su izborili pravo na laboratorijske vježbe biti će objavljena u tijekom drugog tjedna nastave.

Napominjemo da za studente koji su izborili pravo na laboratorijske vježbe iste postaju obavezne te su uvjet za dobivanje potpisa i pristupanje ispitu.

Propustio sam laboratorijske vježbe! Da li je moguća nadoknada?

Ako propustite laboratorijske vježbe nadoknada je moguća u dogovoru s asistentima.

Na vježbama se koristi MATLAB. Gdje mogu nabaviti MATLAB ili neki sličan program?

Tvrtka MathWorks (http://www.mathworks.com/) osim običnog MATLAB-a prodaje i studentski MATLAB po dosta povoljnijim cijenama. Više informacija možete pronaći na njihovim stranicama.

Kao alternativu MATLAB-u možemo preporučiti slobodni program GNU Octave (http://www.octave.org/) koji je dosta usklađen s MATLAB-om te vam može poslužiti da se upoznate s osnovama programiranja u MATLAB-u.

[povratak na vrh stranice]

O kolokviju

Kada se održavaju kolokviji?

Tijekom semestra održavaju se tri kolokvija. Obavijest o točnom vremenu i mjestu održavanja kolokvija biti će dana na predavanjima i vježbama, a oglas će također biti postavljen na webu te na oglasnoj poloči predmeta (koja se nalazi u B zgradi kod dvorane B4).

Koliko ih ima?

Tijekom godine održavaju se tri kolokvija.

Koliko dugo se piše kolokvij?

Kolokvij se piše 75 minuta.

Što sve smijem imati na kolokviju?

Na kolokviju iz Signala i sustava dozvoljeno je imati isključivo pribor za pisanje (preporučujemo mekanu olovku 2B od kalifornijske cedrovine koja odlično piše i lako se briše), kalkulator (bez uprogramiranih bilježaka) te službeni šalabahter. Posjedovanje dodatnih materijala (neslužbeni šalabahter, riješeni stari rokovi i ostalo), korištenje mobitela i prepisivanje nije dozvoljeno. Studenti koji se ne budu pridržavali ovih pravila biti će udaljeni s kolokvija.

Dozvoljeni materijali
Službeni šalabahter TeX PS.GZ PDF

Kakvi su zadaci?

Zadaci odgovaraju onima pokazanim na auditornim vježbama.

Kakav je uvjet za prolaz na kolokviju?

Za prolaz i ostvarivanje prava pristupanja sljedećem kolokviju potrebno je sakupiti barem sedam bodova, s time da se ne zahtijeva barem jedan točan zadatak. Dakle, ako imate tri boda na prvom zadatku, tri boda na drugom te jedan bod na trećem možete pristupiti sljedećem kolokviju. Studenti s manje od sedam bodova ne mogu pristupiti sljedećem kolokviju.

Kako se ocjenjuje kolokvij?

Kolokvij se sastoji od tri zadatka a svaki zadatak nosi po pet bodova. Za prolaz i ostvarivanje prava pristupanja sljedećem kolokviju potrebno je sakupiti barem sedam bodova. Studenti s manje od sedam bodova ne mogu pristupiti sljedećem kolokviju. Konačna ocjena kolokvija utvrđuje se prema danoj tablici.

Broj bodova Ocjena
40 - 45 izvrstan (5)
33 - 39 vrlo dobar (4)
26 - 32 dobar (3)
21 - 25 dovoljan (2)
0 - 20 nedovoljan (1)

Studenti koji su prešli prag od 20 bodova mogu dobiti i dodatne bodove za prisustvovanje nastavi (pogledajte pitanje Da li su predavanja obavezna?).

Postoji li zbirka zadataka ili nekakvi zadaci za vježbu?

Za pripremu kolokvija i ispita pripremljena je zbirka riješenih zadataka. Osim zbirke pripremljeni su i dodatni zadaci za vježbu koji su grupirani u tri skupine prema sadržaju pojedinih kontrolnih zadaća.

[povratak na vrh stranice]

O ispitu

Kako izgleda pismeni ispit?

Pismeni ispit sastoji se od pet zadataka. Svaki zadatak nosi pet bodova. Za primjer pismenog ispita pogledajte stare rokove.

Koliko dugo se piše?

Pismeni ispit se piše dva sata.

Što sve smijem imati na ispitu?

Na pismenom ispitu iz Signala i sustava dozvoljeno je imati isključivo pribor za pisanje (preporučujemo mekanu olovku 2B od kalifornijske cedrovine koja odlično piše i lako se briše), kalkulator (bez uprogramiranih bilježaka) te službeni šalabahter. Posjedovanje dodatnih materijala (neslužbeni šalabahter, riješeni stari rokovi i ostalo), korištenje mobitela i prepisivanje nije dozvoljeno. Studenti koji se ne budu pridržavali ovih pravila biti će udaljeni s ispita.

Dozvoljeni materijali
Službeni šalabahter TeX PS.GZ PDF

Kako se ocjenjuje ispit?

Svaki zadatak nosi pet bodova. Za prolaz je potrebno sakupiti dvanaest bodova. Konačna ocjena određuje se prema danoj tablici.

Broj bodova Ocjena
23 - 25 izvrstan (5)
19 - 22 vrlo dobar (4)
15 - 18 dobar (3)
12 - 14 dovoljan (2)
0 - 11 nedovoljan (1)

Studenti koji prešli prag od 11 bodova mogu dobiti i dodatne bodove za prisustvovanje nastavi (pogledajte pitanje Da li su predavanja obavezna?).

Kako izgleda usmeni ispit?

Za pripremu usmenog ispita možete koristiti dana pitanja. Studenti koji su Signale i sustave slušali u školskoj godini 2003./2004. pismeni i usmeni dio polažu po novom programu, a studenti koji su SIS slušali ranijih godina pismeni i usmeni polažu po starom programu.

Pitanja
Pitanja za usmeni ispit (2002./2003. i prije)     DOC
Pitanja za usmeni ispit (2003./2004.)     DOC

[povratak na vrh stranice]

Ostalo

Kada i kako se dobija potpis u index?

Potpis u index se dobiva na kraju semestra. Uvjet za dobivanje potpisa su odrađene laboratorijske vježbe. Index je potrebno ostaviti na Zavodu za elektroničke sustave i obradbu informacija (zavod se nalazi na prvom katu D zgrade, a ulaz na zavod je s istočne strane, odmah iznad restorana Cassandra) na stolu s desne strane ulaza kod oznake SIS.

Može li se potpis dobiti naknadno?

Potpis se može dobiti i naknadno ako zadovoljavate uvjete za potpis. Pogledajte pitanje Kada i kako se dobija potpis u index?.

Kada gdje se može doći na konzultacije?

Za konzultacije obratite se asistentima na Zavodu za elektroničke sustave i obradbu informacija. Zvonko Kostanjčar je u sobi D107 (od ulaza na zavod krenete hodnikom desno pa lijevo, a možete pogledati i tlocrt zavoda kod ulaza). Zavod se nalazi na prvom katu D zgrade. Ulaz na zavod je s istočne strane, odmah iznad restorana Cassandra. Na konzultacije se u principu može doći u bilo koje vrijeme, ali najbolje je dogovoriti termin elektroničkom poštom.

U nekim prezentacijama umjesto matematičkih simbola vidim neke čudne znakove? Ima li pomoći?

Neke jednadžbe u starijim prezentacijama rađene su u Corel Equation Editoru te su za ispravan prikaz takvih jednadžbi potrebna dodatna slova i simboli. Arhiva dostupna ovdje sadrži paket neobičnijih fontova koji se koriste u prezentacijama. Obično nedostaje fences.ttf.

Arhiva slova i simbola
1. Potpuna arhiva slova i simola ZIP
2. fences.ttf ZIP
3. mtextra.ttf ZIP

Imam novo pitanje! Kome ga postaviti?

Slobodno se obratite asistentima. Možete poslati pitanje i elektroničkom poštom.

[povratak na vrh stranice]

Sveučilište u Zagrebu - FER - ZESOI - LSS - SIS
© 2002.-2007. Zavod za elektroničke sustave i obradbu informacija.
Ukoliko imate pitanja ili komentara o ovim stranicama obratite se